Slunovrat 2011 v Skalce u Doks

www.koncovky.cz
slunovratové setkání 21.6.2011

běž na obrázky

Ohlas: 
Krásný a kouzelný svatojánský večer, děkuji Vám za krásný slunovratový večer u ohně, kytar a milých přátel. S pozdravy, Daniela

PS: Splnil se mi můj dlouholetý sen, zazpívat si u plamínků ohně písně z dob "mých 17", čímž pozdravuji všechny hudebníky, děkuji jim a vzkazuji můj obdiv. Akci pro velký úspěch je určitě třeba opakovat! Už teď se těším. D.

 

Původně jsme plánovali výlet na Slovensko na oslavu slunovratu se Žiarislavem, ale přeci jenom to časově nevycházelo.  Proč bychom si ale nemohli udělat oslavu vlastní? Navíc Skalka má k dispozici velice příhodný vršek, na kterém se pálí čarodějnické ohně. Paní starostka nebyla proti, takže nápad byl na světě. Jak už to bývá, na přípravu nebyl skoro žádný čas.

Předpovědi počasí pro oblast Máchova jezera hlásili vytrvale déšť. Když jsme přijeli v úterý hodinu a půl před plánovaným zapálením ohně, bylo sice posekáno od Džejka s Anetou a byla zamaskována největší hromada hlíny, které se tam vyrojily,  ale spustil se opravdu prudký déšť a na místě jsme byli sami. Z popela na nás pokukovaly věci, kterými přikládali před námi – kupodivu se na udržování ohně ve Skalce používají hlavně železné konstrukce a láhve od piva a alkoholu. No nic, pokračovali jsme s Ivanou v přivolávání sluníčka. Pršet skutečně za chvíli přestalo, takže jsme mohli začít uklízet střepy, natáhnout plachtu proti dešti a zbavit popel harampádí. Naštěstí dorazil Kamil s Monikou a muzikanti s Doks a přípravy poskočili. Stejně jsme začínali se zpožděním, ale slavnostní zapálení ohně vyšlo přesně do zapadajícího sluníčka.

Ženy se ozdobily lučním kvítím, muži dubovou ratolestí. Oheň jsme přivítali staroslovanskými koncovkami, na které někteří hráli poprvé a zpěvem.  Svátek jsme uctili také ochutnáním třešňového dortu se znakem Svargy (staroslovanský symbol slunce). Po ceremoniálu, posilněni tím co kdo přinesl a jsme se věnovali hudbě. Bylo opravdu příjemné, že přátelé z Doks si přivezli hudební nástroje a obdařili nás folkovými písněmi. Tomáš rozproudil bubnování a já s houslistou Lacem přidal na fujaru několik moravských. Muzikantů tam ale bylo víc – bylo to hodně příjemné. Dokonce mezi nás zavítala paní starostka. Nakonec se nás sešlo 26, někteří kvůli tomu přijeli z Prahy, byl tam i muž z Rakouska. Z místních zavítal kromě paní starostky  pouze jeden člověk, který ale výborně přispěl k zábavě hrou na kytaru a zpěvem.

První ročník se opravdu vydařil a všichni odcházeli domů dobře vyladěni a spokojení. Místo slibovaných dešťů se povedl vykouzlit nádherný západ slunce. Bylo dobré, že se lidé nedali odradit počasím a přišli a společně rozehnali mraky. Ostatně oslavy slunovratu se Žiarislavem na Slovensku začínají deštěm pokaždé a během večera a noci potom na vatry neprší, i když na okolní kopce obvykle ano.

Skoro symbolicky následující den hodně pršelo a prostranství kolem ohně se začalo zavážet čerstvě nařezanými větvemi, slunovratové představení skončilo. Tak zase za rok, tentokrát doufám i s místními obyvateli.

sepsal Miroslav Ešner
www.koncovky.cz
www.trezalka.cz


zamaskovaná hlína
maskovaná hromada hlíny

stavba minivatry

zdobení žen lučním kvítím

ozdobeno

ozdobení zezadu
a takhle to vypadá zezadu

nejmenší účastníci

muzikanti se učí hrát na koncovky
první seznámení muzikantů s koncovkami

výzdoba stromů

před zapálením 

zahajovací řeč 

zapálení ohně


přivítání ohně koncovkami

zpívání českých manter v zapadajícím slunci
zpívání českých manter v zapadajícím slunci

slavnostní koláč

paní starostka

bubny

Další ohlasy na obrázky

Ahoj Mirku, díky za zaslání obrázků a komentáře. Akce byla pro nás nová zkušenost a pevně věřím, že se vám podaří časem vytvořit hezkou slovanskou tradici. Tím spíš, když kolem sebe máme poslední dobou úplně "překeltíno". Líbil se mi počin s rozdáním koncovek a vlastní produkce všech na všechno, zdobení kvítím a dubovou ratolestí, obřadnost, oheň.... Působilo to na mě, že celý kruh byl jeden velkej muzikant. Jo, a ještě se mi moc líbil zvuk největšího bubnu, úplně magická věc. Jediný z čeho jsem byl trochu nesvůj, že se spousta lidí navzájem neznalo, což bylo trochu znát v určitým rozpačitým chladu mezi částí zůčastněných. Na začátku jsme měli skoro obavy, jestli vůbec zapadnem. Ale nějak se to samo podalo. Bylo to fain.
Ještě jednou díky, pozdravujeme Ivanu a ať se Vám daří. Jarda & Jindra 

--

Mirku díky, je to parádní a ještě parádnější to bylo. za rok bychom
se rádi určitě zúčastnili znovu. j

--

nahoru