Koncovky - info

popis nástroje a hry na něj
úvod
info
galerie kontakty
prodej
kurzy a akce  

Ohlasy nejen na prodané koncovky

12.2013 Ze Stuttgartu mi přišlo Vánoční přáníčko od Aleny se slovy: Milý Mirku, když jsem s Olegem (synek) dělala seznam adresátů naší vánoční pošty vyndal Oleg ještě jedno přání, prý "pro toho pána, co mi udělal flétnu s motýlkem..."

13.1.2014 Teď jsem přijel do Vinařic a celou dobu jsem hrál na tu krásku a nemohu ji odtrhnout od huby. Moc se mě líbí, ještě jedno moc díky. Martin

21.12.2012 Dobry den, Koncovka sa velmi pacila a perfektne sedela. Viktor D
(toto mě velmi potěšilo, neboť koncovka odešla z Prahy do koncovkového srdce Slovenska)

24.5.2012
Pozdrav od japonského umělce, který u nás byl pro koncovku před vánocemi 201225.8.2010
Na soustředění s taiči na Valašsku jsem jednou navečer nepozorovaně vyšla nad chalupu do kopců - a když jsem scházela dolů, hrála jsem na celé Valašsko na koncovku - rozléhalo se to fantasticky - a všichni vylezli z pokojů a vzhlíželi ke kopcům a rozhlíželi se a ptali se: Kdo to tak krásně hraje? A na co? A dole jsem potkala houf dětí a ty začaly tancovat a nakonec jsem
jako Krysař z Hammeln šla s píšťalou z kopce a za mnou se táhly ty křepčící děti jako malé krysky :-))) A dole na mne čekali ostatní a radovali se a děkovali za krásný zážitek...Marcela Dohnalová

17.8.2010 Vše přišlo v pořádku, děkuji, ta velká koncovka (E s představcem a jednou dírkou - pozn.ME) má krásný zvuk, snad ji využiji k potěšení nejen pro sebe, aby Vám nebylo líto, že už ji nemáte:-) Jiří J,

12.2.2010 Ahoj Mirku! Před nějakou hodinkou mi přišla koncovka, strhla se o ni bitva a zůstala u starší dcerky, hraje neúnavně. Manželka chce taky svoji – domluvíme se na výrobě další, „vrchárova“ koncovka je skvělá – má krásný zvuk, nádherný! Takže díky.
Zdraví Honza - Brno, velká koncovka G

3.2.2010 SMS Mirku, ta pistala hraje paradne a je to moc hezka prace (ocenili ji i dva rezbarsti mistri), Takze diky moc. Martin - opravil jsem prasklou koncovku od Žiarislava, která předtím prošla několika neúspěšnými pokusy o opravu.

28.6.2009 
Ahoj!
V nedeli jsme byli ve Stromovce a poprve jsme si vysli s koncovkami - bylo to bezva - az na to, ze jsem si ji blbe privazal, upadla a otloukla se :-(((
Porad nas provokovala hudba z te matejske pouti nebo co to tam je - vzdycky mi to vadi, ale ted hrala docela dobre. Tak jsme si rekli, jsme poutnici, ne - tak na tu pout pujdeme! :-) Alca protestovala, ale nakonec ji to nadchlo. Penez jsme moc nemeli, vetsinu jsme nechali na ruskem kole, ale diky hre na koncovky nam pani ve strelnici pridala nejake ty diabolky navic :-)
Az jsme koukali, kolik lidi to zaujalo! Jednu pani jsme odkazali na Vas web.
Mejte se, Tomas T. - Praha, koncovky C

23.6.2009
Přeju pěkný večer,tak jsem se vrátil domů a rozbalil balík s koncovkou...díky Vám moc a moc.Je skvělá. František N.

28.4.2009
Vážený pane Esnere, koncovka dorazila už včera a je opravdu moc pěkná, jen "cecúl" se rozbil - asi při manipulaci při dopravě, ale už jsem si vyrobil nový. Mnohokrát děkuju a přeju pěkný den. Dušan Hřebíček

8.4.2009
Zdravím, dnes to došlo a je to super, díky a pěkný den.
Petr Kovář ze Křtin (koncovka C)

12.12.2008 Ohlas Dušana na Hrátky s koncovkou 

pořad v Praze 25.11. U Džoudyho
Ahojte,
ešte stále som plný dojmov z krásnej akcie v Prahe, ktorú pripravil Mirek. Som učiteľ s dlhoročnou praxou, ale znovu sa mi potvrdila moja teoria, že ešte stále sa mám čo učiť.Pokúsim sa teraz vyvodiť moje " závery " prečo ten večer s koncovkami bol taký perfektný. Základ úspechu bol v jednoduchosti, ktorá pramení zo samotnej koncovky. Všetci sme mali tú svoju, ale Mirek si dal záležať na ladení a keď sme hrali všetci naraz, nebolo tam nič falošné. Bola to akási harmónia hudby, ale aj ľudských duší, všetci sme boli na jednej lodi a nikto z tejto skupiny " netrčal". Myslím si, že " návrat koncovky" je fantastický projekt a Mirekovi s manželkou želám zo srdca veľa štastia pri ich zaujímavej práci. A rád sa niekedy ešte prídem pozrieť na ich akciu a odporúčam to všetkým, ktorí chcú aspoň na hodinku, dve, zabudnúť na realitu dnešného, pretechnizovaného sveta.
Pekný večer želá Dušan, 3.12.2008
Dušan je přední fujarista a výrobce nástrojů ze Slovenska, pochvaly od odborníka si opravdu vážím.

3.11.2008 Ohlas na koncovku poslanou na dobírku

Dobrý večer!
Děkuji moc za  fajnou koncovku, jsem s ní moc spokojená! :-)
Ještě by mě zajímalo z jakého dřeva je koncovka vyrobená?.. Pro  zajímavost..:-)
Děkuji. Ať koncovky jdou..:-) Zdraví Monika ne čarodějka, ale tak trochu divoženka..:-)

Dopis Petrovi Bronišovi 21.6.2008

Kubík a ŠárkaAhoj Péťo, tak už doma pískáme. Děti hned po rozbalení začali hrát a mám pocit, že ještě nepřestali. Posílám ti i fotečku. Má koncovka zní nádherně. Měla a mám z ní zvláštní pocit, když na ní hraji je mi dobře.... měla jsem na sobě svoji oblíbenou dlouhou volnou černou sukni, tričko s krátkým rukávem a hrála jsem si venku jen tak pro radost a připadala jsem si jak v jiném čase, jak divoženka někde pobíhající v lese a jak krásně za ní vlaje sukýnka, bylo to moc fajn, cítila jsem se skvěle jako žena. Ovšem dětičky ty řádí ještě nyní. Kubík si začal hezky hrát přišel na to že, když různě foukne, že to vydává jiné zvuky, je i takový citlivější než Šárinka, ona do toho funí a funí. Takže ti moc děkujeme za radost a za další zpestření rodinné lásky a těšíme se na viděnou. S láskou Janan


27.5.08 Vážený pane Ešnere

koncovka přišla v pořádku a mám z ní obrovskou radost. Z jejího vzhledu i zvuku jsem nadšen. Už jsem zkoušel s kolegou na ni hrát v kombinaci s didgeridoo, a zní to skvěle. Mockrát Vám děkuji a určitě to není poslední nástroj který od Vás mám. S pozdravem Petr Kabil


 

6.5.08 Koncovky na kolonádě v Karlových Varech

Lenka Lórová poslala několik fotografií z hraní na koncovky na kolonádě ve Varech.


15.4.08 Milí spolucestovatelé na mapě života

chci se s vámi podělit o RADOST
Koupila jsem si píštalu. Flétničku z bezového dřeva. Přímo od muže, který ji vyrobil. Patřím k těm, kterým doma a ve škole říkali, že neumím zpívat a nemám hudební sluch. Už delší dobu to zkouším proměnit na neUMÍM a neMÁM. Minulý týden jsem si řekla, že je nejvyšší čas koupit si PRVNÍ hudební nástroj v životě.
Mám svou píšťalku
Začínám se učit hrát. A je to moc fajn.
Víc o píšťalkách, kterým se na Slovensku říká koncovka, a ukázky kouzelné hudby na:
www. koncovky.cz

Přidávám se k autorům stránek:
Přeju vám hodně hudby na pouti životem Iveta Kučerová, iveta.kucerova@centrum.cz,


 

18.12.07 Pěkný večer

včera v pořádku dorazila má koncovka. Je moc krásná a příjemně zní. Opravdu Vám moc děkuji. Krásné sluníčkem prozářené dny. Jana Fasterová, Ostrava


 

Články a starší ohlasy

Popis koncovky

Původ koncovky

Podle některých pramenů je koncovka nejstarší druh píšťaly na světě. koncovky prokazatelně používali staří Slované, pravděpodobně při obřadech. Na Slovensku je několik historických nálezů koncovek z kosti, stébel rýže nebo stébel trávy. Často byly koncovky vyráběny z lískových prutů. Ty se rozštíply a z jejich středu se vytrhala vlákny a vyřezala se ostrá hrana proti vstupnímu otvoru. Obě půlky se potom slepily smolou a omotaly kůrou. Do vstupního otvoru se vsadil kolíček. Celý výrobní postup naznačuje, že takto bylo možné vyrábět koncovky i bez nástrojů v archaických dobách.

V současné době se nejvíce používá černý bez, do kterého se nebozezem provrtá otvor. Dříve se bezová duše také vyrážela tvrdým kolíkem nebo vypalovala.

Dnešní tvar okénka a hrany je složitější a umožňuje pohodlnější hraní a větší rozsah.

Goralské koncovky se dodnes vyrábějí a používají je lidový hudebníci -například na Slovesku na Horní Oravě. V minulosti byl tento nástroj daleko rozšířenější.

Koncovka je pravděpodobně přímým předchůdcem známější fujary, která má svůj původ na Slovensku. Výrobní postup je podobný, jenom fujara je větší a je doplněna většinou 3 otvory.Ze Stuttgartu mi přišlo Vánoční přáníčko od Aleny se slovy: Milý Mirku, když jsem s Olegem (synek) dělala seznam adresátů naší vánoční pošty vyndal Oleg ještě jedno přání, prý "pro toho pána, co mi udělal flétnu s motýlkem..."

13.1.2014 Teď jsem přijel do Vinařic a celou dobu jsem hrál na tu krásku a nemohu ji odtrhnout od huby. Moc se mě líbí, ještě jedno moc díky. Martin Stejné uspořádání otvorů lze nalézt i na barokních píšťalách a flétnách.

Hraní na koncovku

Výška tónu závisí na síle proudícího vzduchu a zakrývání a otevírání spodního otvoru. Odtud je pravděpodovně odvozen název nástroje - koncovka.

Pokud hledáte koncertní nástroj zvládající bravurně notové zápisy, budete zklamání. Koncovka obsahuje pouze přirozené tóny, například stupnice koncovky laděné v "C" se skládá z tónů:

C,G,C,/E, G,A#,C,/D,E,F#,G,A,B,/H,C,..
Nejhlubší tóny se nazývají zemská stupnice, potom následují tóny vodní stupnice, vzdušné stupnice a ohnivé stupnice

Vliv koncovky se odráží v písních středního Slovenska, které jsou v Lýdické stupnici.

Zdánlivá nevýhoda chybějících tónů přináší obrovskou výhodu: na koncovku nelze hrát falešně a všechny tóny správně vyrobené koncovky spolu ladí. Společné hraní více sladěných koncovek je vždy harmonické.

Koncovka není nástroj pouze pro koncerty. Je velmi dobře využitelná při rozjímacích a dechových cvičeních. Na Slovensku je propagátorem tohoto pohledu na nástroj MiroSlav Švický.

Nutnost plného ovládání dechu při hře je v současné době nedoceněné. Hra na koncovku blahodárně působí na alergiky a astmatiky a přitom není nutné složité učení prstokladu, jako u fléten. Hra je plně intuitivní a zvládnou jí i malé děti.

Na koncovku lze hrát meditační hudbu, ale i sóla a písně. Na Slovensku je toho příkladem "buková hudby" z okolí Terchovej. Hraje se v durové stupnici.

Způsoby hraní

Při hře na koncovku se uplatňuje cit. Tón se vyrábí změnou síly dechu. Tón vlastně vzniká již v bránici, ve které se vytváří potřebné napětí. Jinak je zapotřebí úplné uvolnění a cit. Děti často zvládnou hraní lépe než dospělí, kteří se nedokáží uvolnit. Je to skvělá škola správného dýchání.
Technikami hraní jsou například "rozfuk" a "vlnění". Pokud hraje víc koncovek, je možné po sobě melodie opakovat nebo předávat si sóla, zatímco ostatní hrají v zemské stupnici základní tón. Možností je spousta.

Výběr koncovky

Při výběru koncovky je dobré poradit se se znalcem. Spousta bohatě zdobených a vyřezávaných koncovek je určená pro turisty a nedá se na ně skoro hrát. Je málo výrobců, kteří je vyrábí zodpovědně. Správná koncovka má 15 i více tónů a musí být vyrobena z vysušeného a správně ošetřeného dřeva. Měla by být napuštěná a zdobená pouze přírodními prostředky.

Další typy píšťal

Tříděrová a čtyřděrová píšťala a fujara
šestiděrová píšťala -má rozsah až 2.5 stupnice

Píšťaly lze spojovat do dvojaček a trojaček.

Údržba píšťal

Píšťalu je vhodné zevnitř napustit lněným olejem a přenášet v pouzdře z plátna, hracím okénkem nahoru. Nevystavujeme jí přímému působení slunce a vody. Neměla by nikdy nabobtnat vodou a slinami -k ochraně je používán lněný olej nebo minerální olej, kterým je dobré čas od času vyschlou píšťalku napustit.
Je samozřejmostí, že okénko a štěrbinu nečistíme ostrým nástrojem, aby nedošlo k poškození náběžné hrany a tím ke zničení nástroje.
Je zapotřebí si uvědomit, že výška tónu je závislá na rychlosti šíření vzduchu a tím i na teplotě. Obvykle se udává ladění při 20°C.

 


ráno 1.1.2007

Žiarislav

Miroslav Švický zvaný Žiarislav, který sbírá moudrosti našich Slovanských předků a je velkým propagátorem "novodrevné" hudby, přiřazuje tóny koncovky čtyřem živlům. Nejspodnější jsou ze zemské stupnice, následuje vodní stupnice, vzdušná a nejvyšší tóny jsou přiřazeny stupnici ohnivé. Koncovku používá k rozjímání a k probuzení a rozproudění "Živy" (Živa je staroslovanský název pro životní energii, která se ve východní filozofii nazývá chi, tchi nebo ki). Jeho písně se vyznačují pozitivními texty a dýchá z nich radost ze života.

Žiarislav vydal několik knih a publikuje například v časopise Diva. Právě z Divy vybrala a přeložila Pavla Skálová několik jeho článků ke koncovce. <celý překlad>

Domovská stránka Žiarislava je www.ved.sk

 

nahoru poslední aktualizace dne 25.8.2010.